پمپ بنزین
تعمیر پراید
تعمیر پراید سنسور اکسیژن سنسور میل بادامک بوش دنده دو شاخ کلاج جلو پنجره بوش کلاچ دیاگ صافی بنزین لنت ترمز استارت سوئیچ استارت
نگارش در تاريخ یک شنبه 27 ارديبهشت 1394برچسب:, توسط دوست

 پمپ بنزین پژو 206

در طول مدت 2 سال، 3 بار پمپ بنزین ماشین سوخت! كه باعث شد چند چیز در باره پمپ بنزین 206 یاد بگیرم و یك آچار - مجددا - اختراع كنم!

قبل از اینكه بار اول پمپ بنزین بسوزد، برای مدت طولانی صدایی زوزه مانند در اتاق شنیده می شد. از یك مكانیك در این باره سوال كردم اما آنرا چیز مهمی ندانست. چند روز قبلش در جاده كه با سرعت می رفتم برای كاری توقف كردم كه به محض توقف ماشین خاموش شد اما باز روشن شد. چند روز بعد ماشین را پارك كردم و رفتم، وقتی برگشتم ماشین دیگر روشن نشد.

ماشین را تا تعمیر گاه بكسل كردم و تعمیر كار فقط موتور پمپ را عوض كرد و نه كل پمپ را، و این پمپ چند ماه بیشتر كار نكرد.

بار دوم تازه از خانه حركت كرده بودم كه ماشین خاموش شد. فهمیدم كه دوباره پمپ بنزین سوخته و باز ماشین را به تعمیر گاه بكسل كردم. این یكی مكانیك گفت خیلی بهتر است كل پمپ بنزین را عوض كنم و من هم یك پمپ 90 تومانی خریدم. خود مكانیك گفت كه 160 تومانی اش را دارد. این یكی حدود 1 سال كار كرد و سوخت!

بار سوم، دو ماه ماشین خوابیده بود و در خلال این مدت فقط چند بار استارت خورده بود. روشن كردم رفتم باك را پر از بنزین سوپر كردم. نیم ساعتی راندم كه باز ماشین خاموش شد. دوباره بكسل كردم و رفتم پیش مكانیك اولی و مثل بار اول فقط موتور پمپ را عوض كردم. برایم یك پمپ كه می گفت فابریك است نصب و 6 ماه هم تضمین كرد! كه خيلی بيشتر كار كرد.

(دی ماه 1391) بعد از اين باز هم پمپ سوخت و آنرا عوض كردم، ماجرا مربوط به تابستان است. اين بار از چند وقت قبل وقتی هوا فوق العاده گرم بود ماشين خاموش می شد چون پمپ از كار می افتاد و فهميدن آن هم سخت بود كه علت از كجاست چون وقتی تعميرگاه رفتم و در مسير لوله ها فشار سنج بستند به قول خودشان فشار نمی انداخت (از 4 بار پايين نمی آمد) يكبار كه همينطور شد از شانس در پمپ بنزين بودم و وقتی بنزين زدم درست شد چون بنزينی كه تازه وارد باك شد خنك بود.

هوای پمپ را داشته باشید!

بعد از این، در جایی خواندم که چون پمپ درون بنزین قراردارد و بدین ترتیب خنک شود، وقتی باک خالی باشد و پمپ بیرون از بنزین قرارگیرد نمی تواند به خوبی خنک شود و احتمالا به تدریج باعث سوختن آن می شود. تا قبل از این همیشه می گذاشتم باک به ته برسد! حالا وقتی باک از نصف کمتر می شود آنرا پر می کنم.

(دی ماه 1391) البته پياله پمپ هميشه پر از بنزين است ولی حجم آن كم است چون بنزين از پايين ترين سطح باك مكيده می شود اما وقتی باك پر باشد سطح بنزين بالا تر از لبه پياله است و به پمپ كمتر فشار می آيد.

وقتی که پمپ بنزین کار نمی کند

پژو 206 خودرویی با سیستم سوخت رسانی انژكتوری بوده و پمپ بنزین آن الكترو پمپ است. مثل خیلی از ماشین های مشابه وقتی قبل از استارت سویچ را باز می كنیم صدای پمپ را می شنویم و صبر می كنیم تا خاموش شود و آنگاه استارت می زنیم.

(دی ماه 1391) به اين دليل كه پشت انژكتور بايد بنزين با فشار 4 بار وجود داشته باشد. وقتی مدتی ماشين خاموش باشد بنزين از لوله خارج شده و فشار ندارد. وقتی بلافاصله بعد از خاموش كردن سوئيچ باز شود پمپ كار نمی كند چون هنوز در لوله ها فشار لازم هست.

وقتی پمپ بنزین می سوزد دیگر با باز كردن سویچ صدایی نمی شنویم. برای دقیق تر شدن می توانیم تشك صندلی را بلند كنیم و گوش را به پمپ نزدیك كرده از شخص دومی بخواهیم كه سوییچ را باز كند.

وقتی كه پمپ بنزین سوخته باشد يا ضعيف شده باشد ماشین استارت می خورد اما روشن نمی شود. البته هميشه علت از پمپ بنزين نخواهد بود.

یك مرحله از این جلوتر این است كه درپوش روی پمپ بنزین را برداریم و لوله رفت یا برگشت بنزین را از پمپ جدا كنیم و ببینیم با باز كردن سوییچ آیا بنزین جریان می یابد یا نه. البته چون این كار باعث بیرون ریختن بنزین می شود باید با احتیاظ و احتراز از نزدیكی هر نوع شعله و آتش مثل شعله سیگار انجام شود و البته بهتر آن است كه با یك شلنگ كمكی كه به خروجی پمپ یا شلنگ آن وصل می كنیم، بنزین را به خارج از ماشین هدایت كنیم و یا در ظرف دیگری بریزیم، البته اگر هیچ بنزینی خارج شود. حتی ممكن است پمپ كار كند اما ضعيف شده باشد و فشار لازم را توليد نكند.

البته باید توجه داشته باشید كه این احتمال هم هست كه كار نكردن پمپ بنزین به خاطر قطع شدن برق آن باشد و برای اطمینان كامل باید پمپ در تعمیر گاه و با منبع تغذيه مجزا تست شود.

 

داستان کوتاه!

در خیابان می رفتم که متوجه استارت خوردن اما روشن نشدن پژو 206 ی شدم. نزدیک رفتم و احتمال دادم از پمپ بنزین ماشین باشد. صاحب ماشین گفت که تازه از تعویض روغن می آید و همه صافی ها و فیلتر ها را نیز عوض کرده. یکی دیگر از سرنشینان گفت که وقتی استارت زده می شود از زیر ماشین بنزین می ریزد. فهمیدم که از محل اتصال شلنگ بنزین و صافی بنزین است. آنرا برایشان وصل کردم.

 

تعمیر یا تعویض؟

 موتور الكتریكی پمپ بنزین پژو 206 شرح تصوير: پمپ الكتریكی تعویضی است و بست شلنگ كه در محل اتصال لوله خرطومی به خروجی پمپ بسته شده دیده می شود.

 

تعمیر پمپ بنزینی كه سوخته بوسیله تعویض فقط الكترو پمپ آن كم هزینه تر است اما مشكلاتی به همراه دارد. اول اینكه پیدا كردن الكترو پمپ بدرد بخور مشكل است و ممكن است حتی به شما پمپ پرایدی بدهند چون از قرار معلوم می شود آنرا در 206 نصب كرد.

دوم اینكه در درون محفظه پمپ لوله های خرطومی به الكترو پمپ وارد و از آن خارج شده است كه به طور فابریك پرس شده هستند اما وقتی الكترو پمپ تعویض می شود آن لوله های خرطومی را با بست شلنگ متصل می كنند. در نتیجه این امكان هست كه بست ها خوب سفت نباشند و بنزین به خوبی پمپاژ نشود و موقع حركت ماشین ریپ می زند. دفعه اول كه پمپ را تعمیر كردم همین اتفاق افتاد.

تعویض كل مجموعه پمپ بنزین خیلی بهتر است به شرطی كه نوع مرغوب آنرا استفاده كنید و گرنه یك تعمیر خوب بهتر از تعویض بد است!

سیستم اندازه گیری مقدار بنزین در باك هم روی همین مجموعه سوار است كه اگر كل پمپ را تعویض كنید، این سیستم نیز تعویض خواهد شد و اگر جنس نامرغوب باشد در این قسمت نیز ممكن است مشكلاتی بروز كند. مثلا گاهی اوقات ممكن است ببینید كه آمپر بنزین كمتر از آن چیزی نشان می دهد كه در باك است. این مورد هم اوایلی كه در بار دوم پمپ سوخته بود و كل مجموعه را تعویض كرده بودم پیش می آمد. اما كم كم درست شد و احتمالا حركت شناور روان شد چون شناور هم به مجموعه وصل است.

 

تعویض پمپ بنزین

تعویض كل پمپ بنزین 206 كار مشكلی نيست اما باز و بسته كردن دريچه آن بسيار مشكل است.

باز كردن پمپ بنزین

هر سه بار كه برای تعمیر پمپ بنزین به بعمیر گاه رفتم شاهد بودم كه با ضرب و زور قلم و چكش و حتی دو نفری آنرا باز و بسته كردند.

دو بار سعی كردم در آنرا باز كنم اما نتوانستم و وقتی از مكانيك پرسیدم گفت كه قلق دارد! اما به نظر نمی آید كه این قلق در فرانسه اختراع شده باشد. مخصوصا كه روی این درپوش دو برآمدگی و سوراخ تعبیه شده كه ذهن مرا به سمتی برد كه یك آچار برای باز و بسته كردن درپوش پمپ بنزین 206 بسازم. البته ابزار مخصوصی برای اين كار وجود دارد اما من نديدم فقط شنيدم.

البته این آچار شباهتی به آچار های معمولی ندارد و شاید حتی بتوان آنرا نوعی پیچ گوشتی هم نامید!

وسیله ای (آچار) برای باز كردن درب پیچی پمپ بنزین پژو 206

بدون ابزار دو نفر بايد يكی مثل شكل ضربه بزند و ديگری فشار وارد كند.

باز کردن در پمپ بنزین پژو 206

 

چند نكته در مورد باز كردن سوكت برق و شلنگ ها

 • سر شلنك های منتهی به پمپ بنزین برای جدا كردن سر شلنگ های منتهی به پمپ بنزین باید ضامن آنرا به پایین فشار دهید و آنرا بكشید. ممكن است ضامن خیلی سفت باشد و با فشار نوك انگشت به اندازه لازم پایین نرود، از این رو از وسیله ای مثل سر پیچ گوشتی كمك بگیرید. نظیر این سر-شلنگ در سایر قسمت ها نیز هست كه در صورت لزوم به همین ترتیب باید جدا شوند مثل وقتی كه بخواهیم صافی بنزین كه زیر خودرو است را تعویض كنیم. موقع بستن فقط باید سر-شلنگ را در لوله فشار داده - تا صدای تق شنیده شود - و كاری به ضامن نداریم.
   
 • سوكت برق پمپ بنزین سوكت برق هم دارای خار و ضامنی است كه مانع از بیرون آمدن آن می شود اما دسترسی به آن مشكل تر از ضامن شلنگ است. برای آزاد كردن این ضامن باید از یك پیچ گوشتی بسیار نازك یا تكه ای سیم مفتولی باریك كه آنرا دولا كرده باشید استفاده كنید.
   
 • مجموعه پمپ بنزین در راستای بالا-پایین دارای فنری است كه باعث می شود وقتی از جای خود خارج می شود، مقداری بلند تر شود. موقع باز كردن این خاصیت مشكلی ایجاد نمی كند اما در هنگام بستن، وقتی واشر لاستیكی (O-Ring) را در جای خود گذاشتید و پمپ را - در جهت درست - به داخل باك قرار دادید، باید آنرا با دست به پایین فشار داده و نگهداریم تا در پیچی پمپ بسته و كاملا سفت گردد.
  هنگام بستن پمپ، جاگذاری واشر لاستیكی بسیار مهم است زیرا اگر به طور صحیح قرار نگیرد، بنزین به داخل چاله پمپ نشت كرده بوی بنزین در اتاق می پیچد و در كل بسیار خطرناك است.
  گفته می شود كه هر بار پمپ باز و بسته شود این واشر لاستیكی نیز تعویض گردد. نکته جالبی که برایم تجربه شد این است که واشری که قبلا روی پمپ بسته شده پس از باز شدن گشاد است و دوباره نمی توان آنرا بست اما اگر همین واشر را مدتی کنار بگذاریم دوباره جمع می شود. همانطور كه در تصویر دیده می شود، واشر نو به راحتی درون واشر مستعمل قرار گرفته.

  مقایسه دو واشر با دو اندازه
   
 • وقتی پمپ كاملا بیرون آورده شده باشد واشر را راحت می توان در جای خود، بر روی لبه دریچه ای كه پمپ داخل می شود قرار داد. پس از آن به آرامی پمپ را داخل می كنیم كه واشر از جای خود بیرون نپرد.

  محل قرار گیری واشر پمپ بنزین

مجموعه تصاویری از زوایای مختلف پمپ بنزیننظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه: